O czym należy pamiętać szukając opieki dla seniora?

Gdy rodzina podejmuje decyzję o wynajęciu opieki dla starzejących się rodziców albo dziadków warto zawczasu określić w jakich sferach codziennego funkcjonowania senior wymaga pomocy, a z czym radzi sobie samodzielnie. Czy potrzeba pomocy w postaci zrobienia zakupów albo przyniesienia obiadu z osiedlowego baru mlecznego? potrzebna będzie pomoc w ubraniu się albo w umyciu? asekuracji w czasie wizyt u lekarza albo w urzędzie? przygotowanie i podanie posiłku? przypilnowanie poprawnego dawkowania lekarstw? a może mieszkanie wymaga generalnych porządków?

W przypadku osób leżących również warto sporządzić listę i harmonogram zabiegów które mają być wykonywane przy chorym żeby podtrzymać możliwie optymalny dobrostan i komfort.

Przed przystąpieniem do szukania odpowiedniej opiekunki warto spisać sobie listę obowiązków które zostaną powierzone – co pozwoli odpowiednio dobrać kandydatkę i określić tygodniowy i miesięczny wymiar potrzebnych wizyt opiekuńczych.

Przede wszystkim jednak należy mieć na uwadze zdanie samego seniora. Dobrze jest przedyskutować zawczasu z rodzicami czy są gotowi na wizyty opiekuńcze. Zdarza się że korzystanie z pomocy osoby z zewnątrz jest frustrujące dla podopiecznego gdyż oznacza oddanie kontroli nad aspektami życia z którymi radził sobie doskonale we własnym zakresie będąc w pełni sił. Zdarzały się w naszej działalności sytuacje, kiedy rodzina organizowała wizyty opiekuńcze dla babci albo dziadka, którzy uparcie obstawali przy stanowisku że doskonale poradzą sobie sami i nie potrzebują pomocy, wbrew spostrzeżeniom i obawom rodziny. W takich sytuacjach bez uprzedniej rozmowy z seniorem, nie będziemy w stanie podjąć się wizyt opiekuńczych wbrew podopiecznemu.

Z punktu widzenia firmy świadczącej usługi opiekuńcze, takiej jak DomSerwis jasno określony zakres obowiązków pozwala nam optymalnie dobrać osobę opiekuńczą do konkretnego zlecenia. Czy zlecenia będzie wymagało siły fizycznej? Czy opiekunka będzie miała do czynienia z osobą z różnymi objawami demencji? a może powinna to być osoba która zaktywizuje umysłowo podopiecznego rozmową i wspólnymi rozrywkami?

Współpracujemy z wieloma opiekunkami i zawsze staramy się polecić osobę najlepiej spełniającą oczekiwania klientów.

Leave a reply