Dla kogo odpowiednie są domowe wizyty opiekuńcze

Gdy starość zaczyna dawać się we znaki, seniorzy muszą mierzyć się z postępującym spadkiem samodzielności. Typowymi objawami są kłopoty z pamięcią i z poruszaniem się.
Dobrostan osoby starzejącej się często bywa źródłem niepokoju ich bliskich – zazwyczaj dzieci albo wnuków. Czy senior zażył poprawnie przepisane lekarstwa? Czy ma odpowiednio zaopatrzoną lodówkę? a może potrzebuje pomocy w umyciu się albo przygotowaniu pełnowartościowego posiłku? Nie każdy jest w stanie na bieżąco monitorować sytuację i interweniować w sytuacjach kryzysowych – zdarza się że dzieci żyją w innym mieści albo za granicą.


Odpowiednim rozwiązaniem w takiej sytuacji będą regularne wizyty opiekuńcze wykwalifikowanej opiekunki – żeby pomóc w porannym rozruchu, albo ugotować i podać smaczny obiad, dopilnować zażycia lekarstw, wyjść na spacer albo pomóc w kąpieli.
Ważne są również zajęcia aktywizujące które pomagają zachować świeżość umysłu pomimo podeszłego wieku – gry planszowe, czytanie książek na głos, wspólne rozwiązywanie krzyżówek, a nawet wspólne oglądanie telewizji – zawsze lepiej pośmiać się w czyimś towarzystwie niż samotnie.

Zalety takiego rozwiązania nad przenoszeniem seniora do domu stałej opieki są wielorakie – koszt wizyt domowych będzie niższy, oraz pozwala podopiecznym zachować tyle samodzielności i autonomii na ile czują się na siłach.


Co najważniejsze, to że senior pozostanie w swoim środowisku domowym – które zna od lat i które łączy się z wieloletnimi wypracowanymi zwyczajami i nawykami.

Leave a reply